top of page
Search
  • Writer's pictureBosque

Tsunki, duchové vod, vodopádu

"Tsunki, duchové vod, vodopádů", tak se jmenuje benefiční výstava Kateřiny Pěkné v pražském Skautském Institutu, která potrvá do 1.8.2024.


Shuarská mytologie je spojena s přírodou a zákony vesmíru a projevuje se v široké škále nadpřirozených bytostí.

Většina kulturních projevů šuarského lidu do dnes souvisí s mytolotogickými příběhy přenášenými ústně. Obsahují různě uložené informace, které učí, jak vidět sebe a jiné a připomínají identitu jejich národnosti.Tsunki je pojímána jako vodní duch, který střeží posvátná místa lagun a vodopádů. Často se objevuje v podobě krásné ženy, ale může mít i podobu anakondy nebo jiného vodního živočicha. Někdy se dokonce objevuje i v podobě hmyzu.


V této zrychlené době, kdy často nemáme ani čas zamyslet se, jestli nám něco podstatného neuniká, vytvořila Kateřina Pěkná svou tematickou výstavou prostor pro hluboký nádech. Stačí malá zastávka!

Prostor, kde návštěvník může s výdechem upustit trochu vizuálního i mentálního smogu a nasát onu nenápadnou jemnou sílu, která se skrývá na posvátných místech kdesi hluboko v amazonském pralese.

V obrazech se Kateřina snaží postihnout viditelné i skryté, vědomé i podvědomé. Stálost i pohyb. Bloudění a tápání v pamětech místa a její vlastní mystické zkušenosti. Odhaluje onu křehkost v sobě v autentickém sdělení vlastního příběhu. Příběhu o pradávné síle o člověku a divočině, o tajemném „národu posvátných vodopádů“ a elementárních bytostech Tsunki, které k nám skrze tyto obrazy promlouvají.

Zastav se na chvíli, člověče!

Přijď se nadechnout tajemna s ingrediencí něhy a citlivosti, které nám sama příroda nabízí.


Vernisáž výstavy proběhne ve středu 03. 07. 2024 v 18:00 ve Skautském Institutu na Staroměstské náměstí  4/1.

Vystavující umělci: Kateřina Pěkná + hosté Nicola Švandová a Ji Li Zhen.

Součástí programu bude i

výrazový tanec + videomaping Bára Kardová a Daw TeK,

aukce vystavených obrazů a fotografií,

společný zpěv a hudba.Událost na facebooku:


Sochařka, malířka, desigérka, kuchařka. Vystudovala FaVU v Brně, figurativní sochařství v atelieru Prof. ak. soch. Michala Gabriela. Dnes žije v ekvádorské Amazonii a aktivně se podílí na její ochraně. Více >>>

36 views0 comments

Comentários


bottom of page